KİTAP OKUMANIN ÖNEMİ / DEĞERLER EĞİTİMİ (Öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırmak)Ekleyen: DersTurkce.COM | Okunma Sayısı: 816

KİTAP OKUMANIN ÖNEMİ

Amaç: Öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırmak

 

Süreç: Metin öğrencilerle karşılıklı etkileşim şekilde işlenir.

 

Etkinliler:

  • Öğrencilerin en çok okuduğu kitapların yazarlarıyla söyleşi yapılabilir.
  • İstanbul’daki büyük kütüphanelere geziler yapılabilir.
  • Yayınevleri gezilebilir.
  • Öğrencilerden ilgili olanlardan kitap yazmaları sağlanabilir.
  • Kitap fuarlarına geziler düzenlenmelidir.
  • Kitap şeklinde bir palyaço okula getirilerek koridorlarda dolaştırılır. Çocuklara “özellikle 1. kademe öğrencilerine” kitap okumanın önemi anlatması sağlanabilir.
  • Ailelerin bu konuda model olmalarının önemi ailelere anlatılmalıdır.

 

Yemek, içmek nasıl bedenimizin ihtiyacı ise, okumak da ruhumuzun vazgeçilmez bir ihtiyacıdır. Sıkıntımızı unutmak; hayatımızı, ruhumuzu, kafamızı, düşüncelerimizi ve fikirlerimizi aydınlatmak için mutlaka okumaya ihtiyacımız vardır.

 

Kitap, hiç şüphesiz fertlerin ve milletlerin hayatım değiştiren, yenileştiren ve ilerlemelerini sağlayan en önemli vasıtalardan biridir. Bizi maddi ve manevi yönden üstün kılan bilgiler, kitap sayfaları arasındadır.

 

İnsanın kendini ve kâinatı tanımasının belki de en temel şartı okumaktır. Evet insan iyi bir öğrenim sonucu hayata hazırlanır ve diğer insanlara faydalı olur. Ancak insan hayata hazırlanırken mutlaka çift yönlü düşünmek zorundadır. Zira bir üniversite öğrencisinin öğrenimini tamamlayana kadar on beş yıl öğrenim gördüğünü düşünürsek insanın dünya hayatına hazırlanması oldukça uzun bir süreyi kapsamaktadır.

 

Kitap okumanın nedenleri ve sağlayacağı faydaları anlatmak ciltler dolusu eser vermeye niyet etmek gibidir. Ancak hayatını bugün için değil yarınlara hazırlayan ve gelecekte büyük işler başarmaya azmetmiş istikbalin seçkin insanlarına konu hakkında bazı hatırlatmalarda bulunmaya çalışalım;

 

ü  James Hawel: “Dünyayı yöneten, kalem, mürekkep ve kağıttır.” Diyor haksızda değil. Unutulmamalıdır ki kişi hangi mesleği seçerse seçsin çalıştığı kurumda bir numara olmalıdır. Balzac: “Bilginin efendisi olmak için çalışmanın kölesi olmalısınız.”der. Kişinin hayatında bir numara olması demek bir çok konuda genel bilgilere sahip olması demektir. Bir numara olmanın ilk şartı: Okumak, okumak, okumak....

 

ü  Başarılı olabilmenin en önemli şartlarından biri de geçmişteki insanların tecrübelerinden yararlanarak onların düştüğü hataları tekrarlamamak ve başlanan işe onların tecrübeleri ile başlamaktır.. Diyelim ki bilgisayar mühendisi olacaksınız , bu işle 20 sene uğraşmış birisinin yazdığı kitabı güzelce okusanız o işe 20 yıllık tecrübe ile başlamış olursunuz. Unutulmamalıdır ki okuduğumuz her kitabın sayfaları yıllar süren tecrübenin ürünüdür. Bunun manası şudur: her kitap bir ömürdür.

 

ü  Hangi meslek dalında olursa olsun insanlarla ilişki içerisinde olacağımız ve insanların isteklerine cevap vereceğimiz malumdur. Mesleğinde başarılı kişi insanların bütününe hitap edebilecek projeler hazırlayabilendir. Örneğin bir araba tasarımcısının başarısı , ürettiği modelin bir çok insan tarafından beğenilmesi ile ölçülür. Toplumun bir çoğunun beklentisine cevap verebilmek için toplumu iyi tanımak gerekir. İnsanları tanımanın en kısa ve güvenilir yolu; kitap okumaktır.

 

ü  Eskiler “sanat altın bileziktir demişler” . İnsanın iyi bildiği bir sanatı  ( kuaförlük, ayakkabıcılık, vs.) varsa hangi halde olursa olsun ihtiyaç duyduğunda ona fayda sağlar. İnsan çok zengin olup iflas edebilir. Büyük bir makamda olup makamını kaybedebilir. Ama okuma sayesinde elde edilen bilginin ve onun getirmiş olduğu itibar mezara kadar devam eder. İnsanlar arasında sizi hiç terk etmeyecek asil bir konumunuz olmasını istiyorsanız çok okumalısınız.

 

ü  Günlük hayatta çok defa duymuşsunuzdur; ”mal, makam önemli değil önemli olan insanlık”  diye. Aslında burada kastedilen olgunluk, zerafet , kibarlık ve nezakettir. Beğenilen insanları diğer insanlardan ayırt eden bu özelliktir. İnsanın bu davranışları doğru ve kapsamlı öğrene bileceği en önemli kaynak kitaptır. Herkes tarafından takdir edilmek istenirseniz kitap okumalısınız.

 

ü Kitap okumanın en önemli faydalarından biri  de insana kendini tanıma fırsatı vermesidir. Okuyan insan hangi dalda başarılı olacağını çok çabuk kavrar . Unutmamalıyız ki ampulu bulan  Edison , nobel ödüllü büyük fizikçi  Einstein üniversiteden mezun değildi. Ama okudukları kitaplar sayesinde hangi dalda kabiliyetli olduklarını keşfettiler ve başarılı oldular . Evet görüldüğü gibi hayatta başarılı olmanın tek şartı var oda kitaplarla dost olmak.

 

ü  Bilgiye ulaşmanın çeşitli yolları vardır . Mesela konferanslar dinlenebilir , belgeseller seyredilebilir . Fakat bu faaliyetlerde insanın durup düşünmeye , ihtiyacı olduğunda bu bilgiye tekrar ulaşmaya imkanı yoktur . Zira insan kitap okurken düşünmek için zamanı vardır. Tekrar tekrar aynı bilgiye ulaşabilir. Çiçero:  “Kitapsız bir ev ruhsuz bir cesede benzer”.  derken ne kadar haklı.

 

ü  Dünyadaki kötülüklerin  temel sebebi cehalettir. İnsanın baş düşmanı cehalete karşı savaş açmalı devamlı kitap okumalıyız.

 

ü  Afrika atasözü varır: “ Kitap , cepte taşınan bir çiçek bahçesidir.”

 

ü  Kitap ömrü uzatmanın en iyi ilacıdır.  Kim ki kitap sever ve okur , onun yaşayışı dolu, zengin ve uzun olur. Zira insanın baş düşmanı boşluk ve tembelliktir ki : bu da stresleri doğurur. Streslerse insanın ölüm alarmlarıdır. Bundan kurtulmanın yolu kitap okumaktır.

 

ü  Okumayı okul ve meslek kitabı ölçüsünde sınırlayan , beyin kapılarını bunun dışındakilere kapayan insan, kabuk bağlar, çevresi ile ilişkisi de bu kabuğun delikleri ile sınırlıdır. Kendini yenilemenin sırrı ise kitaplar arasında dolaşıp onların arkadaşlığını sağlamakla mümkündür.

 

ü  Faydalı kitap okuyan bir insanın ufku genişleyeceğinden,  bağnazlıktan uzak ve müsamahalı olacağı da şüphesizdir. Bir kitap severe , kitaplığının önünde durarak :”Bunların hepsini okudun mu?” demek, ham ruhluluktur. Her kaynak kitap okunmaz. Yeri ve zamanı geldikçe onlara bakılır ve istifade edilir. Çünkü kitaplar bir hayat boyu bitirilmeyecek kadar çoktur. Bu bakımdan en faydalıların içinden en lüzumlu olanların seçilip okunması gerekmektedir.

 

ü  Okuma seviyesini renkli resimlerle süslü gazetelere, ondan ne olduğu belli olmayan bir kısım dergi ve afişlere kadar düşürmüş olan insan için her şey bitmiş demektir.

 

ü  Okuyup anlama zahmetinde bulunmadan bazı kitap ve dergileri de anlaşılmıyor, diye bir tarafa atan ve itenlere bir çift sözümüz var!.. “ Ucuz etin yahnisi yavan olur”. Emek vermeden ne demek istediğini tekrar  tekrar  okuyup düşünmeden bir kalemde okuyup rafa kaldırdığınız şeylerin size ne faydası oldu. Ecdadımızın birikmiş kültür yığını haşmetli mabetleri gibi durmuş bize bakıyorlar. Biz de en harika sanatlar karşısında bile “ Uyurgezer, vurdumduymaz “halimizle bakıp geçtiğimiz gibi sadece bakıp geçiyoruz. Başkaları bizim mirasımızla yükselirken bizim Hâlâ yerimizde saymamız da cehaletimizden başka neye verilebilir ?

 

Kitap Okumanın Derslerimize Faydası Var Mıdır ?

ü  İnsan kelimelerle düşünür , ne kadar kelime bilirse düşünce ufku o kadar genişler. Zeka seviyesi o nispette artar . İnsanın zekasını ölçen  en keskin kriter kelime haznesidir. Zeka aynen kaslara benzer ne kadar çok çalıştırılır ise  o nispette gelişir. Beyne egzersiz yaptırmanın yolu problem çözme ve kelime ezberlemedir. Zekası gelişen insan dersleri daha çabuk kavrayacağına göre kitap okumalıyız .

 

ü  İmtihanların en önemli derslerinden biri Türkçe’dir. OKS’de 25, ÖSS’de 44 soru paragrafları tahlil ve dili kullanma gücü olarak özetleyebileceğimiz Türkçe’den gelmektedir. Paragraf ve kelimeleri tahlil edebilmenin tek şartı kitap okumaktır.

 

ü  Kitap okumanın diğer derslere de faydası vardır . Özellikle kapsamlı düşünme kabiliyeti isteyen fizik, ve matematik konuları, iş, güç enerji gibi fizik konuları alternatif düşünme kabiliyeti yüksek olan insanların daha başarılı olacağı derslerdir. Evet  kitap okumanın sayısal dersleri de olumlu etkilediği asla unutulmamalıdır.

 

ü  Günümüzdeki sınavların özelliği zamanı iyi kullanma , yani hızlı soru çözmedir. Çok kitap okuyan öğrenci hızlı okuyup anlayarak dakikaların altın değerinde olduğu sınavlarda diğer öğrencilerden daha başarılı olacaktır. Öyleyse sınavı kazanmak istiyorsanız kitap okumayı asla ihmal etmemelisiniz.

 

Okumayınca ne olur?

Elli-yüz kelimeyle günü kapatırız, bol bol argo konuşuruz, sevgi-saygı pınarlarını kuruturuz, dinleme ve konuşmada hoşgörümüz azalır, geçmişimi çabuk unutur hatalarımızdan ders çıkarmayız, önümüzü göremeyiz, insanlara yabancılaşır dostlardan uzaklaşırız, hayallerimiz basit ve monotonlaşır, düşüncelerimiz azalır, küçülür adeta.

 

Acaba Hangi Kitapları Okumalıyız?

ü  Öncelikle unutmamalıyız ki hayvanların dahi yiyeceği otları seçtiği bir hayatta  akıl sahibi insanda  mutlaka okuyacağı kitapları seçmelidir. Bu seçimde güvendiği sevdiği büyüklerinin tavsiyelerinin yanında milli - manevi değerlerimize uygun bize iyilik, güzellik ve yardımlaşma duygusunu verecek kitaplar başta olmak üzere dikkatle seçtiğimiz her kitabı okuyabiliriz.

 

ü  Peygamber Efendimiz (SAV), “Faydasız ilimden Allah’a sığınırım”  hadisi ile ölçüyü koymuştur. Tarih boyunca bütün medeniyetlerin çöküşü gençlerin  kafasının faydasız ilimle doldurulması sonucu gerçekleşmiştir. Hem aklı hem de kalbi tatmin edici eserlerin okunması asla ihmal edilmemelidir. Unutulmamalıdır ki insanda bedenin yanında ruh da vardır.

 

ü  Günümüzde maalesef  kitap okuma alışkanlığı yaygın değil. Etrafımıza baktığımızda kaç ailede gerçekten  kitap okumayı seven ve çocuğuna kitap okutan ebeveynler bulabiliriz. Dolayısıyla  aslında insan için ekmek kadar, su kadar önemli bir unsur göz ardı edilmektedir. Gerçi aileler çocuklarının okulda kitap okuduğunu düşünüp sorumluluktan kurtulduklarını zannederler belki ama okuldaki dersler ile çevreyi ve toplumu yüzeysel olarak tanırız. Peki ya kendimiz hiç düşündük mü? Nereden geldik ? Nereye gideceğiz?

 

ü  Peygamberimize Allah (cc)’ tan gelen ilk emir “oku” dur. Bizler okumaya ve ilme önem veren bir dine inanıyoruz . Bir genç hem maddi hem de manevi yönünü dengeli olarak geliştirmelidir. Bunun yolu da derslerden sonra insanın en önemli ihtiyacı olan manevi ihtiyaçlarına cevap verecek kitaplar okumaktır.

 

Kitap Okumayla İlgili  Örnekler:

ü  JAPONYA 2.Dünya savaşında ABD tarafından atılan atom bombasının etkisiyle çekildi. 1945 yılı sonlarında  her şeyiyle harap olmuş bir Japonya vardı. 1945 ’ler de  Türkiye Cumhuriyetinin 22 yılını yaşıyordu daha iyi olma yolunda japonya ile kıyaslanamayacak derecede iyi durumdaydı. Günümüzde ise tam tersi Japonya ABD ekonomisini  çökertecek bir teknoloji ile dünyanın süper gücü olurken Türkiye teknoloji yarışında çok gerilerde bir ülke. Nedenleri çok . İşte bir örnek; Japonya da bir gazete 11 milyon satarken Türkiyede çıkarılan tüm gazetelerin tirajı 3 milyona bile ulaşmıyor.

 

ü  Yavuz Sultan Selim döneminde Osmanlı Devleti dünyanın en zengin ve en güçlü devleti idi. Oysa günümüzde batlılarda borç para dilenir durumdayız. Neden mi? Çünkü 8 yıllık kısacık saltanatına kıtalar fethini sığdıran koca sultan Yavuz Selim , develere yüklettiği kütüphanesine bir an olsun yanın da ayırmamakta şehzadelik döneminde 3 saate indirdiği uykusuyla günde 8 saatini kitap okumaya ayırmıştı. Türkiye’de ise 5139 genç üzerinde yapılan araştırmaya göre gençlerin i’u adını hatırlamayacakları kadar uzun zamandır kitap okumadıklarını söylemişlerdir.

 

ü  Komünist  Rusya’ nın kurucusu Lenin Sibirya sürgününde  Marks’ın kitabını Sibirya’nın dondurucu soğuğunda 1000 kez okurken muhteşem bir medeniyetin varisçileri olan bizler neyi kaç defa okuyor ve okuduklarımızı ne ölçüde hayata geçirebiliyoruz. Fert, fert bunların muhasebesini yapmanın zamanı gelmedi mi?

 

ü  1933 Nazi Almanya’sında , muhteşem kitap yakma törenleri yapıldı. Ancak anlaşıldı ki : “ Kitapların yakıldığı yerde bir müddet sonra insanlarda yakılır. “

 

Nasıl Okumalıyız?

Okuma, sesli ya da sessiz okuma olarak iki şekilde yapılır. Sesli ve sessiz okuma becerilerinin kazanılarak, gerektiği yerde gerektiği şekilde kullanılması okumayı ve dolayısıyla da bilgi edinmeyi kolaylaştırır.

 

Sesli okuma, yazının doğru ve konuşma dilinin özelliklerini yansıtacak biçimde seslendirilmesine denir.

 

Sesli Okuma : Sessiz okuma, ses organlarından herhangi birini hareket ettirmeden, gövde ve baş hareketleri yapmadan yalnız gözle yapılan okuma türüne denir.

 

Sessiz Okuma:

Sessiz okuma kendi içinde gruplara ayrılır bu gruplar:

1) Göz atma: Bir kitap, konu, kelime vb. materyallerle ilgili belli hususların tespiti ile ilgili okuma. Bu tür okuma kendi içinde beşe ayrılır.

a) Oryantasyonlu okuma: Herhangi bir yazıda esasa ilişkin bilgileri öncelikle okumaya denir. Örnek: Gazetede manşetin okunması gibi.

 

b) Seçmeli okuma: Belirgin noktaların sistematik olarak okunmasına denir. Bu da kendi içinde kaynağını alma, yerini bulma ve yarı seçmeli okuma olmak üzere üçe ayrılır. Örnek, bir kitabın adının, içindekilerin, ön sözünün okunması gibi.

 

c) Paragraf okuma: Ana fikrin, paragrafın başında, ortasında, sonunda veya paragrafın bütününde verildiğinden hareketle yapılan okuma türüdür. Okumada Paragrafın olumlu veya olumsuz şekilde bitip bitmemesi de önemlidir. Bu tür okumada, paragraftaki ana fikir ve yardımcı fikirler bulunur.

 

ç) Sütun okuma: 5 cm. uzunluktaki satırı bir 7, 8 cm. uzunluktaki satırı iki ve 10, 11 cm. uzunluktaki satırı üç dik çizgi varmış gibi okumaya sütun okuma denir.

 

 d) Çapraz okuma: Satır uzunluğu 6, 7 cm. ise sütunlar iki eşit parçaya yerleşecek şekilde yapılan okuma türüdür.

 

2) Hızlı okuma: Dakikada daha fazla kelime okuma ve okuduğu kelimeyi anlama faaliyetidir.

 

3) Normal okuma: Yargılama ve değerlendirme yaparak okuma türüdür. Bu tür okumada özet çıkarma, not alma vb. çalışmalar yapılabilir.

 

4) Yavaş okuma: Her bir kelimenin üzerinde tek tek durarak yapılan okumadır. Bir felsefî metnin okunması bu tür okumaya örnek gösterilebilir.

 

Okurken neyi nasıl okuyacağımız kadar, okuma yapılacak yer de önemlidir. Okuma yapılan yerin yeteri kadar aydınlık olup olmadığı gibi hususlara da dikkat edilmelidir.

 
Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece dersmasasi.com'a aittir. Sitemizde yer alan dosya ve içeriklerin telif hakları dosya ve içerik gönderenlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Telif hakkına sahip olan dosyaları lütfen iletişim bölümünden bize bildiriniz. Dosya 72 saat içerisinde siteden kaldırılır.Telif Hakkı Hakkında|Editör, ziyaretçi ya da üyelerimiz tarafından eklenen hiç bir içerikten dersmasasi.com sorumlu değildir.İLETİŞİM:dersturkcem@gmail.com
Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.